Stariji čitatelji vjerojatno su zamijetili kako je AIDS u zadnjih 20 godina gotovo nestao iz medija makar je u 90-tim godinama prošlog stoljeća bio glavni strah u svijetu. Tada se radilo o strašnoj bolesti koja se širila poput epidemije. Danas je priča ipak puno pozitivnija.
Što je AIDS, a što HIV?
AIDS je sindrom slabije imunosti koji nastaje kao posljedica infekcijom HIV virusom. HIV virus prenosi se kontaku krvlju ili spolnim putem. Tjelesne izlučevine poput sline, znoja i urina nisu infektivne osim ako nisu pomješane s krvi. Iako ovo na prvu zvuči strašno, šansa za prijenos HIV-a nakon jednog spolnog odnosa manja je od 1%, a besplatno i anonimno tesitranje može se obaviti u svim većim gradovima RH. Detaljan popis gradova nalazi se ovdje.
Stadij HIV-a
Infekcija HIV-om ima tri stadija. U prvom stadiju zaraženi razviju simptome slične gripi uz bolove u mišićima, osjetljivost u grlu, temperaturu i povećane limfne čvorove. Takvo stanje traje 2-4 tjedna nakon čega se bolest povlači u prosjeku 8 godina, čineći drugi neaktivni stadij. Treći stadij čini AIDS, konačna progresija pada imuniteta zbog čega pacijenti zadobivaju infekcije kakve inače naše tijelo lako spriječava. To su tuberkuloza, gljivična upala pluća i kandidijaza usta i jednjaka. U ovom stadiju često je i značajno mršavljenje. Česte su i druge virusne, bakterijske i parazitarne infekcije zbog kojih pacijenti zahtjevaju česta liječenja u bolnicama. Povećan je i rizik od karcinoma uzrokovanih infekcijama.
HIV danas
Što se tiče učestalosti HIV i AIDS u Hrvatskoj prošle godine su dijagnosticirane 77 novih infekcija HIV-om, od čega su 23 imale AIDS. Iako je nekoć prijelaz iz infekcije HIV-om u AIDS bio siguran i neizbježan danas su napredovali novi lijekovi. Kombinacije tih lijekova značajno odgađaju nastup AIDS-a, a rana primjena od iznimne je važnosti. Tako je do sada u svijetu zabilježeno pet slučajeva izlječenja od HIV infekcije zbog rano započete terapije.
Zaključno, možemo reći da se danas HIV infekcija pretvorila u kroničnu bolest pod terapijom koja oboljelima omogućuje normalan i ispunjen život.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.