Alergija na ambroziju

virtualna 06.08.2024

Alergija na ambroziju predstavlja čest zdravstveni problem koji pogađa mnoge ljude, posebno u sezoni cvjetanja ove biljke. Naime, među alergičarima na pelud njih čak 75 % alergično je upravo na ambroziju. Kod ljudi koji su razvili alergijsku reakciju na jednu vrstu peludi, vjerojatno će je razviti i za ostale vrste peludi.

Simptomi

Osobe alergične na ambroziju često doživljavaju niz uobičajenih simptoma za alergičare koji mogu varirati u intenzitetu. To obuhvaća svrbež očiju, nosa i grla, kao i kihanje i curenje nosa. Drugi simptomi uključuju:

  • Suzne oči
  • Začepljen nos
  • Grlobolju

Mnogi osjećaju umor i razdražljivost zbog konstantnih alergijskih reakcija. To može smanjiti kvalitetu života tijekom sezone cvjetanja ambrozije.

Teški simptomi

U težim slučajevima, alergija na ambroziju može izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme. Teški simptomi mogu uključivati:

  1. Otežano disanje
  2. Kašalj
  3. Bol u prsima

Osobe koje pate od astme mogu doživjeti pogoršanje svojih simptoma, što može dovesti do napada astme. Može se pojaviti i sinusitis zbog stalne upale sinusa. Također, mogu nastati problemi s kožom poput ekcema. Pravovremeno prepoznavanje ovih simptoma je ključno za odgovarajuće liječenje i smanjenje rizika od ozbiljnih komplikacija.

Kako nastaje alergija na ambroziju?

Alergiju na ambroziju uzrokuje polen koji ova biljka proizvodi tijekom sezone cvjetanja. Kada osobe inhaliraju polen, njihov imunološki sustav ga prepoznaje kao štetan element, što pokreće alergijsku reakciju. Ta reakcija uključuje oslobađanje histamina i drugih kemikalija koje izazivaju simptome kao što su svrbež i otežano disanje.

Faktori rizika

Postoji nekoliko faktora rizika koji povećavaju vjerojatnost razvoja alergije na ambroziju. Genetika igra značajnu ulogu; osobe koje imaju obiteljsku povijest alergija sklonije su razvoju ove vrste alergije. Također, izloženost visokoj koncentraciji polena ambrozije u okolišu povećava rizik.

Osobe koje žive u područjima s visokom koncentracijom ambrozije, poput urbanih centara ili ruralnih područja s mnogo vegetacije, imaju veću šansu za razvoj alergije. Dodatni faktori uključuju:

  • Slabiji imunološki sustav
  • Već postojeće alergije
  •  Astmu

Navedeni faktori mogu pojačati alergijsku reakciju.

Liječenje

Liječenje alergije na ambroziju često uključuje korištenje antihistaminika koji smanjuju svrbež, kihanje i curenje nosa. U težim slučajevima, liječnici mogu propisati imunoterapiju. No, važno je konzultirati se s liječnikom prije početka bilo kakvog medicinskog tretmana.

Prevencija se fokusira na smanjenje izloženosti polenu. Redovno praćenje peludne prognoze može pomoći u planiranju aktivnosti na otvorenom. Tijekom visoke koncentracije ambrozije, preporučuje se zatvaranje prozora. Ako ste na otvorenom, nošenje sunčanih naočala i šešira može smanjiti kontakt. Također, preporučuje se tuširati i mijenjati odjeću nakon boravka vani kako bi se odstranio polen s tijela.

Unos određenih promjena u životne navike može dodatno pomoći u prevenciji alergije općenito, Upotreba pročišćivača zraka unutar doma može smanjiti količinu potencijalnih alergena u zatvorenom prostoru. Održavanje visokog higijenskog standarda, uključujući redovno čišćenje i usisavanje, također smanjuje alergene. Izbjegavanje sušenja odjeće vani u sezoni visoke koncentracije može spriječiti nakupljanje polena na tkaninama. Konačno, jačanje imunološkog sustava putem zdrave prehrane i redovitog vježbanja može smanjiti osjetljivost na alergene.

Često postavljana pitanja

  • Kako mogu znati jesam li alergičan na ambroziju?

Alergija na ambroziju najčešće izaziva simptome poput svrbeža, kihanja, suznih očiju i začepljenog nosa. Ako ove simptome doživite tijekom sezone cvjetanja ambrozije (u kolovozu), obratite se liječniku za dijagnozu.

  • Koji su najbolji načini za ublažavanje simptoma?

Najefikasniji su antihistaminici, dekongestivi i sprejevi za nos. U težim slučajevima može se razmotriti imunoterapija.

  • Kako se najbolje zaštititi od ambrozije?

Izbjegavajte vanjske aktivnosti tijekom visoke koncentracije polena, redovno se tuširajte kako biste uklonili polen s tijela.

  • Postoje li dugotrajne preventivne mjere?

Da, uključujući upotrebu pročišćivača zraka, redovito čišćenje doma, izbjegavanje sušenja odjeće vani i jačanje imunološkog sustava kroz zdravu prehranu i vježbanje.

Više o alergijama doznajte u videu našeg dr. Nikole:

 

PITAJTE NAŠE STRUČNJAKE

Imate pitanje?

U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!

Pitajte naše stručnjake
Virtualna ordinacija

Suradne ustanove

Copyright © Dedal Komunikacije d.o.o. Sva prava pridržana.