Atopijski dermatitis je kronična bolest, koja se uglavnom javlja u dojenačkoj dobi. Konkretnije, 45% djece oboli do šest mjeseci starosti, 60% djece do prve godine, a 85% oboljelih ima prve simptome do pete godine života.
Alergeni
Kod pojedinaca kojima je atopijski dermatitis snažnije izražen, češće se uočava i udružena nutritivna alergija. Oko 170 namirnica je alergenog porijekla, no takozvanih “osam velikih” je najčešće povezano s atopijskim dermatitisom. To su:
kravlje mlijeko
jaja
kikiriki
soja
pšenica (gluten)
orašasto voće
riba
morski plodovi
Neke namirnice mogu biti alergeni u ranijoj životnoj dobi, a kasnije ne. No, neke namirnice koji postaju alergeni tijekom odrastaja, na primjer kikiriki, uglavnom budu alergeni cijeli život. Kod nekih bolesnika, neke namirnice mogu ostati alergeni čak i nakon povlačenja atopijskog dermatitisa. Kod njih se uglavnom sklonost atopiji prestane manifestirati na koži, ali ostane prisutna u drugom obliku, na primjer kao alergijski rinitis.
Atopijski dermatitis i prehrana
Kao i niz drugih kroničnih bolesti, i atopijski dermatitis zahtjeva prilagodbu životnog stila. Razgovarali smo s nutricionistkinjom dr.sc. Tinom Milavić trebaju li bolesnici s atopijskim dermatitisom mijenjati životne navike.
Za nas je pojasnila u kojim trenucima se može javiti alergija na hranu te kako reagirati. Dodatno, upitali smo ju trebaju li bolesnici izbjegavati neke namirnice. Savjetuje da se ne izbacuju namirnice koje ne izazivaju alergiju. Dodatno, važno je redovito biti u kontaktu s pedijatrom i nutricionistom kako ne bi došlo do nutritivnog deficita.
Savjeti nutricionista
Raznovsna i uravnotežena prehrana je glavna preporuka, kao i priprema domaćih obroka kako bi se kontrolirali svi sastojci.
Važan je dovoljan unos vode, kako bi se održavao optimalan stupanj hidracije.
Dodatke prehrane ne bi bilo dobro uzimati na svoju ruku, no stručnjak može uputiti na neke dodatke koji imaju protuupalni učinak.
Ne preporučuje se prakticirati ekstremne prehrambene smjernice (dijete, trendovi).
Izbjegavajte cigaretni dim, koji može biti okidač za pogoršanje simptoma atopijskog dermatitisa.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.