Toplije vrijeme i duži dani mame nas u prirodu! Iako neke muče alergeni iz prirode, a neki imaju ograničenja u tjelesnim mogućnostima – svi možemo naći kutak i aktivnost koja nam odgovara. Boravak u prirodi donosi brojne benefite za naše tjelesno i mentalno zdravlje, a omogućuje nam i upoznavanje različitih prirodnih ljepota i zanimljivosti. Ipak, naš boravak u prirodi ne smije ostaviti posljedice na okoliš, u vidu smeća ili drugog zagađenja.
Dan planeta Zemlje
Ovogodišnje obilježavanje Dana planeta Zemlje provodi se pod geslom #InvestInOurPlanet. Cilj je osvijestiti važnost promjene klime u poslovanju, političke klime, klimatskih akcija – u svrhu očuvanja planete i njene ovojnice. Bez održivih klimatskih uvjeta, Zemlja može postati vrlo neugodno mjesto za život budućim generacijama.
Dan planeta Zemlje je prilika za podsjetiti se kako smo i mi dio prirode, kako ju moramo čuvati i njegovati.
Planinarenje
Naš dr. Nikola svaki slobodni trenutak provodi u prirodi, baveći se planinarenjem i alpinizmom. Ove aktivnosti primjeri su dobre kombinacije tjelesne aktivnosti, upoznavanja geografskih lokaliteta i provođenja vremena na svježem zraku. Dr. Nikola s nama dijeli iskustva s nekih od svojih pustolovina te pojašnjava zašto se njima bavi.
Sinteza vitamina D
Kako bi tijelo sintetiziralo dovoljno vitamina D, potrebno je provesti do nekoliko sati izloženi sunčevoj svjetlosti. Pritom treba voditi računa o prekrivanju kože zaštitnim faktorom. Pri višim nadmorskim visinama, duže izlaganje suncu može dovesti do opeklina.
Bolje raspoloženje
Kretanje prirodom doprinosi zdravlju kardiovaskularnog i imunološkog sustava, jača mišiće nogu i cirkulaciju. No, pokazalo se kako boravak u zelenilu doprinosi boljem raspoloženju zbog lučenja neurotransmitera serotonina te doprinosi manjem osjećaju preplavljenosti stresom. Dodatno, osvajanje planinskih vrhova i drugih ciljeva potiče lučenje dopamina, neurotransmitera koji kola tijelom nakon što ispunimo ili ostvarimo neku aktivnost.
Druženje
Aktivnosti poput planinarenja uglavnom uključuju veći broj ljudi, što uključuje zabavu i smijeh. Možete biti kreativni u postavljanju ciljeva, organizirati neke igre ili imati tematske zalogajčiće putem. Tako ćete provesti dan u tjelesnoj aktivnosti i ugodnoj zabavi.
Izazov
Dr. Nikola govori kako se tijekom različitih pustolovina susreće s izazovima koji se na prvu čine nerješivi. No, uz dobro planiranje i brzo razmišljanje na kraju se svi lako prebrode. Kao liječnik često se sureće sa situacijama u kojima mora donositi brze i velike odluke pa mu mentalni izazovi iz prirode olakšavanju suočavanje s izazovima na radnom mjestu.
Prevencija
Tjelesna aktivnost je osnova zdravog životnog stila i zaštitni čimbenik u prevenciji razvoja kroničnih bolesti. Pokazalo se da aktivnije osobe u mlađoj i srednjoj životnoj dobi te one koje se brže kreću žive duže i kvalitetnije. Dodatno, tjelesna aktivnost čuva i kognitivne sposobnosti u starijoj životnoj dobi.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.