Šećerna bolest ili dijabetes je kronična bolest koja nastaje kao posljedica nemogućnosti tijela da proizvodi ili koristi inzulin. Glukoza je ključna za energiju u tijelu, a hormon inzulin, koji proizvodi gušterača, omogućava glukozi da uđe u stanice. Kod dijabetesa dolazi do problema s proizvodnjom ili upotrebom inzulina, što rezultira visokim razinama šećera u krvi.
Vrste dijabetesa
- Tip 1: Autoimuni oblik u kojem tijelo napada stanice koje proizvode inzulin. Često se javlja kod djece i mladih, a osobe s tipom 1 ovise o inzulinskim injekcijama.
- Tip 2: Najčešći tip, povezan s genetikom, prekomjernom tjelesnom težinom i stilom života. Tijelo proizvodi inzulin, ali ga ne može pravilno koristiti.
- Gestacijski dijabetes: Pojavljuje se kod trudnica. Uvjeti koji povećavaju rizik su prekomjerna težina prije trudnoće, član obitelji koji boluje od dijabetesa, povišen šećer u prethodnim trudnoćama, povišen krvni tlak, trudnoća u dobi iznad 35 i slično.
S ciljem podizanja svijesti o dijabetesu, 14. studenog obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti.
Sve je krenulo 1991. godine na inicijativu Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) kao odgovor na sve veći broj oboljelih od šećerne bolesti – tihog ubojice modernog doba. Prigodno na rođendan Fredericka Bantinga, odlučeno je da će se obilježavati Svjetski dan šećerne bolesti. Naime, ovaj je kanadski znanstvenik zajedno s Charlesom Bestom uspješno izolirao hormon inzulin što je jedno od najvećih medicinskih dostignuća.
Svjetski dan šećerne bolesti prepoznatljiv je po plavom krugu koji simbolizira jedinstvo globalne zajednice.
Zabrinjavajući podaci
- Dijabetes ima svaka deseta osoba, a očekuje se da će do 2030. broj oboljelih narasti na 643 milijuna.
- Kod gotovo 1 od 2 odrasle osobe (44%) dijabetes ostaje nedijagnosticiran (240 milijuna). Većina ima dijabetes tipa 2.
- 541 milijun odraslih osoba ima povećan rizik od razvoja dijabetesa tip 2.
- Više od 1,2 milijuna djece i adolescenata (0-19 godina) živi s dijabetesom tip 1.
- Dijabetes je uzrokovao 6,7 milijuna smrti u 2021. godini.
- Dijabetes je bio odgovoran za najmanje 966 milijardi dolara izdataka u zdravstvu u 2021. što je 9% ukupne globalne potrošnje na zdravstvenu skrb.
- 1 od 6 živorođene djece (21 milijun) ima visoku razinu glukoze u krvi (hiperglikemija) u trudnoći, podaci su sa IDF Diabetes Atlasa.
„Prema CroDiab Registru, u Hrvatskoj je 2021. registrirano 323.351 osoba s dijabetesom (10.21% osoba dobi 20+), uz još 40 % nedijagnosticiranih ukupni broj oboljelih se procjenjuje na više od pola milijuna te je u 2021. evidentirano 45.532 osobe s novootkrivenom šećernom bolešću. Dijabetes je vodeći uzrok smrti 8.2% ukupno umrlih osoba, i nalazio se na 3. mjestu ljestvice vodećih uzroka smrti u 2020. godini“, navodi se na stranicama Hrvatskog javnog zdravstva (HZJZ).
Važnost edukacije
Tema Svjetskog dana dijabetesa za 2024. godinu usmjerena je na “Dijabetes i dobrobit.” Ova tema će se zadržati kroz razdoblje 2024.-2026. godine, s naglaskom na poboljšanje kvalitete života osoba koje žive s dijabetesom te na važnost razgovora o njihovom cjelokupnom zdravlju i blagostanju
Dijabetes nije prepreka za kvalitetan život ako se redovno prati i kontrolira. Ključ je u informiranosti i prevenciji.