Visoki tlak česta je tegoba. Cijelu bolesnika prepisuju se diuretici. Riječ je o skupina lijekova koji se koriste u liječenju arterijske hipertenzije, a nekad su i simptomatska terapija u slučaju srčanog zatajenja. Više o tome čemu služe, upitali smo specijalistkinju kardiologije!
Što su diuretici?
Prof. dr. sc. Darija Baković Kramarić u ordinaciji o hipertenziji pojašnjava da diuretici potiču izlučivanje soli iz tijela, a sa soli iz tijela se luči i voda. Pojašnjava nadalje kako koja skupina antihipertenziva utječe na smanjenje krvnog tlaka, koje su prednosti, a koji nedostaci svake skupine.
Odgovorili smo na sljedeća pitanja!
U video ordinaciji poslušajte kako djeluju i zašto pomažu lijekovi kojima se liječi visoki tlak:
Što su diuretici i kako oni djeluju na tlak?
Što su beta-blokatori i kako oni djeluju na tlak?
Što su antagonisti kalcijevih kanala i kako oni djeluju na tlak?
Što su ACE inhibitori i kako oni djeluju na tlak?
Što su vazodilatatori?
Mehanizam djelovanja
Kako bi potaknuli diurezu, diuretici djeluju na temelju nekoliko mehanizama:
Kroz interakciju sa specifičnim membranskim transportnim proteinima
Osmotski diuretici, poput manitola, stvaraju osmotski učinak koji smanjuje reapsorpciju vode iz dijelova nefrona koji su propusni za vodu.
Određene vrste diuretika, kao što je acetazolamid, djeluju interakcijom s enzimima.
Diuretici poput spironolaktona i kalijevog kanreonata djeluju interakcijom s hormonalnim receptorima.
Primjena diuretika
Diuretici djeluju na bubrege, organ koji regulira ravnotežu tekućine i elektrolita u tijelu. Kao što je prethodno rečeni, oni potiču izlučivanje natrija (sol) i vode iz bubrega. To može biti korisno u različitim medicinskim stanjima, a primarno primjenjuju u ovim slučajevima:
zatajenje bubrega
akutni edemi (zadržavanje vode)
kronični edemi
zatajenje srca
hipertenzija
Koriste se i u slučajevima forsirane diureze kako bi se eliminaro otrov kod trovanja. Također i kod glaukoma zbog povećanog očnog tlaka te diabetesa insipidusa.
Zanimljivost: Povijest modernih diuretika počinje u tek prošlom stoljeću. Iako je diuretski učinak bio poznat još u 16. stoljeću, prvi diuretik pogodan za kliničku uporabu uveden je 1920. godine. I to u Beču!
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.