Društvene mreže sjajan su izvor zabave i zanimljivih informacija. U nekoliko klikova možemo saznati sve što nam padne na pamet, provjeriti što rade naši prijatelji i pratitelji, zaviriti u privatne živote celebrity-a.
Društvene mreže- izvor informacija ili?
No, znate li da su brojna istraživanja dokazala kako su društvene mreže velik izvor pogrešnih informacija o zdravlju? Neke pogrešne informacije se dijele namjerno, a neke slučajno – jer se pogrešno protumače nalazi nekih istraživanja. U prenošenju se zaboravi neka ključna informacija koja mijenja smisao cijele poruke ili nešto što vrijedi za nešto. Ili se pak pogrešno se generalizira na nešto drugo. Osim toga, prisutnost lažnih stručnjaka i nedovoljno kvalificiranih osoba na tim platformama može potaknuti širenje dezinformacija i stvaranje zablude među korisnicima. Isto tako, mnogi korisnici dijele svoja iskustva, preporuke ili savjete bez stručne potvrde ili znanstvene osnove. Pogrešne informacije o zdravlju češće su prisutne na društvenim mrežama s vrlo brzim protokom informacija – kao što su Twitter i TikTok!
Ovakvo pogrešno tumačenje i prenošenje informacija može se dogoditi i najpouzdanijim medijima, u kojima cijeli timovi provjeravaju vjerodostojnost informacija. No, znamo kako na društvenim mrežama mogu objavljivati baš svi.
Dr. Nikola komentira TikTok zdravstvene savjete
Naš dr. Nikola za vas je odabrao i prokomentirao pet (loših) TikTok zdravstvenih savjeta.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.