S ciljem podizanja svijesti o raku vrata maternice u 3. tjednu mjeseca siječnja obilježava se Europski tjedan prevencije raka vrata maternice. U Hrvatskoj od ove zloćudne bolesti svake godine oboli oko 300 žena. U većini slučajeva, ovaj tip rak razvija se sporo te u početnim fazama ne daje jasne simptome. Zbog toga su ključni redoviti ginekološki pregledi. Rak vrata maternice u većini slučajeva uzrokovan je infekcijom humani papiloma virusom (HPV). Nastaje kada se pojave nepopravljive promjene na stanicama koje oblažu vrat maternice te počnu nekontrolirano rasti zbog dugotrajne infekcije visokorizičnim tipovima HPV-a. Taj stadij zloćudne bolesti razvija se kroz dulji period (10-15 godina).
Rak vrata maternice
Rak vrata maternice bolest je s rijetkim i nespecifičnim simptomima:
Krvarenje između dva menstrualna ciklusa
Krvarenje nakon spolnog odnosa
Bolovi u donjem dijelu trbuha
Nepravilno krvarenje
Ako primjetite neki od simptoma, ne odgađajte ginekološki pregled.
Humani papiloma virus (HPV)
Postoji 200 tipova HPV-a, a od toga ih 50 inficira područje genitalija. Te tipove dijelimo na visokorizične i niskorizične. Humani papiloma virus može godinama biti u stanju mirovanja. Većina nosilaca ni ne zna da je zaražena HPV-om jer obično ne izaziva simptome. Kod većine osoba, infekcija prolazi spontano zahvaljujući djelovanju imunološkog sustava. Ipak, kod pojedinih žena, infekcija može trajati niz godina i uzrokovati promjene na vratu maternice. Zbog toga je važno rano otkrivanje.
Cijepljenje protiv HPV-a
Cjepivo protiv HPV-a u Hrvatskoj je besplatno za učenike i učenice 8. razreda osnovne škole, a ovisno o dostupnosti i za sve druge osobe mlađe od 25 godina. Cijepljenje sprječava preko 80 % infekcija HPV-om, no ne uklanja u potpunosti rizik od nastanka raka. Zbog toga su važni redoviti odlasci na ginekološke preglede koji uključuju obris vrata maternice (Papa-test i HPV test).
Papa-test i HPV test
Cilj dijagnostike je otkriti promjene koje bi mogle dovesti do raka, kako bi se on spriječio ili rano otkrio, što povećava šanse za uspješno liječenje. Može se reći da rak vrata matarnice ima vrlo dobru dijagnostiku jer je riječ o metodama koje su jednostavne i dostupne. Papa-test služi za otkrivanje promjena na stanicama vrata maternice. Jednostavan je i neinvazivan medicinski pregled kojim se uzima mala količina površinskih stanica rodnice, vrata i kanala vrata maternice. Uzorak se šalje u citološki laboratorij gdje se analizira pod mikroskopom.
Ako je rezultat Papa-testa bio uredan, optimalan razmak između idućeg testiranja je:
Interval od tri godine kod žena od 25 do 49 godina
Interval od pet godina u skupini od 50 do 64 godine
Testiranjem na HPV analizira se bris vrata maternice na molekularnoj razini, a postupak testiranja sličan je onom kod Papa-testa. Rezultat testiranja otkriva ima li osoba infekciju HPV-om. Pozitivan rezultat ne znači nužno da osoba ima rak i da će ga dobiti!
Gotovo svaki slučaj raka vrata maternice može se spriječiti metodama prevencije – cijepljenjem protiv HPV-a i odlaskom na preventivni pregled.
Liječenje
Premaligne promjene mogu se ukloniti minimalno invazivnim zahvatima, kao što su LLETZ, konizacija ili laser, a za manje promjene koriste se manje invazivni postupci poput krioterapije ili laservaporizacije.
Ako rak postane invazivan, liječenje uključuje operaciju, zračenje i kemoterapiju, a opseg liječenja ovisi o stadiju bolesti.
Uspjeh liječenja ovisi o mnogim faktorima – od stadija bolesti do općeg zdravlja pacijentice. No, isto tako, pozitivan stav i vjera u uspjeh liječenja igraju važnu ulogu. Moderni pristupi liječenju omogućuju visok postotak uspjeha.
Prevencija
Odgovono spolno ponašanje, cijepljenje protiv HPV-a, redoviti ginekološki pregledi i testiranja osnove su prevencije raka vrata maternice. Isto tako, važno je održavati i zdrave životne navike. Ako još niste, zakažite ginekološki pregled u 2025. godini!
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.