Nakon duge i hlade zime, jedva dočekamo izlaganje suncu u proljetnim i ljetnim mjesecima. No, koliko sunca je dovoljno za zdravlje i sintezu vitamina D, a koliko izlaganje suncu vodi narušavanju zdravlja?
Naš dr. Nikola pojašnjava što se događa u našem tijelu i koži kada se izlažemo suncu, ali i procese koji se dogode uslijed prekomjernog izlaganja suncu.
Par kratkih podsjetnika:
Tijekom najtoplijeg dijela dana potražite hlad
Kožu zaštitite kremom s visokim zaštitnim faktorom (SPF 30+)
Na glavi nosite kapu ili šešir
Oči zaštite sunčanim naočalama s kvalitetnom UVA i UVB zaštitom
Pri ruci uvijek imajte bočicu vode ili nezaslađenog biljnog čaja
Uživajte u ljetu
Što ako ipak izgorite na suncu? Donosimo nekoliko savjeta za prvu pomoć!
Hladna kupka – Crvenilo na koži nije lijepo vidjeti, peče i zateže, a ujedno je i znak upale. Kako bi se smanjio upalni proces i bol zbog opeklina, pri tuširanju koristite hladniju vodu jer će olakšati neugodan osjećaj.
Hidratantna krema – Zahvaćeno mjesto mažite hidratantnom hranjivom kremom. U nizu kozmetičkih sastojaka koji smanjuju upalne procese, aloe vera je sigurno jedna od najpoznatijih, a njeno korištenje nije mit.
Pijte više vode – Ako je veći dio tijela zahvaćen crvenilom, kožna barijera se oštećuje i nije u mogućnosti zadržati tekućinu koja je potrebna organizmu. Stoga, može doći do dehidracije pa se preporučuje piti veće količine vode i nezaslađenih biljnih čajeva.
Protuupalni lijek – Javite se liječniku obiteljske medicine ako je zahvaćen velik dio tijela. S obzirom na druga zdravstvena stanja koja imate, može preporučiti uzimanje njegog protuupalnog lijeka, primjerice paracetamola ili ibuprofena.
Lagane tkanine – Na upaljenu kožu možete staviti tanku vlažnu gazu kako bi umanjila neugodan osjećaj. Iako sva odjeća smeta kada izgorimo na tijelu, manje će iritirati lagana i široka odjeća. Birajte pamučne i lanene komade.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.