Kako izgledaju simptomi migrene?

virtualna 14.10.2024

Migrena je neurološki poremećaj koji je popraćen nizom simptoma. Ovisno o učestalosti javljanja, može imati značajan utjecaj na kvalitetu života zbog onesposobljavajuće boli koju uzrokuje, zbog čega je od iznimne važnosti javiti se liječniku. U serijalu podcasta pod palicom moderatorice Anje Antolović, dr. med., spec. obiteljske medicine, više o tome koji su sve simptomi migrene mogući govori profesorica Darija Mahović Lakušić, dr. med., spec. neurolog i subspec. cerebrovaskularnih bolesti, te doktorica znanosti Maja Miljanović, klinička psihologinja.

Kako prepoznati migrenu doznajte u videu:

Faze migrene

Tipična migrena obično se javlja u četiri faze: prodromna faza, aura, glavobolja i postdromna faza.

  • Prodromna faza: Pojavljuje se jedan do dva dana prije glavobolje i karakteriziraju je blagi simptomi poput promjene raspoloženja, žudnje za hranom i zijevanja.
  •  Aura: To je skup neuroloških poremećaja koji prethode glavobolji. Najčešće traje od pet do 20 minuta, najviše do sat vremena. Simptomi aure kod većine oboljelih su vidni, poput bljeskova svjetla, nepravilnih oblika u vidnom polju, slijepih točaka ili čak gubitka dijela vidnog polja. Kod nekih osoba mogu se javiti osjetni ili motorički ispadi te poremećaji govora.
  •  Glavobolja: Traje nekoliko sati do tri dana i obično se javlja na jednoj strani glave. Važno je napomenuti da glavobolja može biti i obostrana, a najčešće se javlja u području čela i sljepoočnica. Bol u području čela doseže svoj maksimum i pulsirajućeg je karaktera. Kod nekih osoba javljaju se mučnina i povraćanje, kao i osjetljivost na svjetlo i zvuk. Glavobolja je u većini slučajeva onesposobljavajuća.
  • Postdromna faza: Četvrti stadij nastupa nakon same glavobolje. Mogu se javiti simptomi poput omamljenosti, euforije i slično.

 Ne moraju sve faze biti prisutne da bi se govorilo o migreni.

vrste migrene-virtualna ordinacija

Simptomi migrene

Iz prethodno navedenih faza jasno je kako simptomi migrene nisu ograničeni samo na bolnost u području glave. Bol koja je karakteristična za migrenu često se opisuje kao pulsirajuća. Može zahvatiti jednu stranu glave, najčešće u području čela, no može biti i obostrana. Simptom intenzivne boli traje od četiri do 72 sata. Također, intenzitet boli nije isti kod svake osobe, kao ni skup simptoma koji se javljaju. Kod dijela oboljelih mogu se javiti mučnina i povraćanje, poremećaj ravnoteže, znojenje, ukočenost vrata i ramena, kao i osjetljivost. Osobe mogu iskusiti različite vrste osjetljivosti, uključujući:

  •  Fotofobiju: Ovo je pojačana osjetljivost na svjetlost. Čak i normalno osvijetljene prostorije mogu se činiti prejakima, pa je preporučljivo potražiti tamni ili umirujući prostor tijekom migrenskog napada.
  •  Sonofobiju: Ovo je osjetljivost na zvuk. Uobičajeni zvukovi, poput razgovora ili televizije, mogu postati bolni. Stoga je dobro izbjegavati bučnu okolinu tijekom napada.
  • Osjetljivost na mirise: Mnoge osobe s migrenom postaju posebno osjetljive na mirise, uključujući parfeme ili duhanski dim. Ovi mirisi mogu izazvati nelagodu ili čak pogoršati glavobolju.
  •  Osjetljivost na dodir: U nekim slučajevima, čak i lagani dodir na glavi ili licu može biti neugodan ili bolan.

Većina bolesnika pati od migrene bez aure, dok oko 25 % bolesnika ima auru, i to najčešće vizualnu.

Kognitivni simptomi migrene

Ne treba zaboraviti ni na kognitivne simptome koji se mogu manifestirati na različite načine. To su često:

  •  Problemi s koncentracijom: Osobe s migrenom mogu primijetiti poteškoće u održavanju fokusa na zadacima, bilo da je riječ o radu, čitanju ili razgovoru. Ovo se može dogoditi zbog bolne glavobolje koja odvlači pažnju.
  •  Zaboravnost: Neke osobe navode otežano pamćenje i zaboravljanje kao jedan od simptoma.
  •  Smetnje u razmišljanju: Osobe mogu osjetiti usporenost u razmišljanju ili poteškoće u pronalaženju pravih riječi za izražavanje svojih misli. Ovo se može opisati kao “brain fog.”

Brain fog ili “magla u mozgu”, nije medicinski termin, ali se često koristi za opisivanje stanja mentalne zbrke, poteškoća u koncentraciji, zaboravnosti i općeg umora.

VAŽNO: Ako vaši simptomi glavobolje nalikuju migreni, potražite liječničku pomoć. Odabir specifične terapije može uvelike smanjiti broj migrenskih napadaja i, što je najbitnije, vratiti kvalitetu života na zadovoljavajuću razinu!

Banner 700x100

PITAJTE NAŠE STRUČNJAKE

Imate pitanje?

U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!

Pitajte naše stručnjake
Virtualna ordinacija

Suradne ustanove

Copyright © Dedal Komunikacije d.o.o. Sva prava pridržana.