Napipati bilo kakvu kvržicu ili izraslinu na tijelu nije ugodno. Ako se to i dogodi, važno je ostati hladne glave. Ljudsko tijelo ima složen mehanizam stvaranja i razgradnje stanica. Kod svakoga od nas tijekom života će se stvoriti nekakva novotvorina. One mogu narasti veće u odnosu na uobičajeno tkivo, a uglavnom nastaju spontano i nepravilno. Iako se medicinski svaka novotvorina karakterizira kao tumor, većina ih je dobroćudno. Jedna od dobroćudnih izraslina je i ganglion, koji se uglavnom javlja na ručnom zglobu.
Ganglion
Radi se o izraslini ili cisti ograničenoj kapsulom, koja se puni gelatinoznim sadržajem. Opipljiva je i vidljiva kao malena kvržica na tetitvi zgloba. Uglavnom je vrlo malena, promjera od nekoliko milimetara do dva centimetra.
Uzrok nastanka gangliona nije poznat. U većini slučajeva nastaju spontano, a kod nekih ljudi spontano i nestaju. Kaže se kako je to tegoba koja zahvaća mlade osobe, budući da se uglavnom javljaju kod odraslih osoba reproduktivne dobi, češće kod žena.
Nekad prolaze u potpunosti bez simptoma, no nekad su ganglioni smješteni na način za uzrokuju bol ili pritišću neki od živaca u području šake.
Savjet liječnika
Sa specijalistom kirurgije, liječnikom Draženom Đurovićem, dr.med., razgovarali smo o ovoj temi. Poslušajte!
Nekirurško (neoperativno) liječenje gangliona
Ganglion se prvenstveno liječi nekirurški, odnosno konzervativno. To podrazumijeva aspiraciju, odnosno punktiranje, tog gelatinoznog sadržaja. Liječnik uz pomoć igle aspirira taj gelatinozan sadržaj, nakon čega se povezuje ili na drugi način radi pritisak (kompresija) na to mjesto kako bi se kapsula u kojoj je bio taj gelatinozan sadržaj slijepila i ne bi iznova punila istim sadržajem. Sam postupak traje nekoliko minuta, uz vrlo mali bol.
Kirurško (operativno) liječenje gangliona
Nekirurški način liječenja u većini slučajeva rezultira potpunim izlječenjem. No, u nekim slučajevima to nije dovoljno te se ganglion, odnosno ta cista stalno iznova puni gelatinoznim sadržajem. Tada se liječenju pristupa kirurški. Također, ako se ganglion nalazi na mjestu kojeg nije moguće punktirati, liječenju se također pristupa kirurškim putem.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.