Kako ublažiti kašalj u zimskim mjesecima?

virtualna 16.12.2024

Zimski mjeseci često donose hladnoću, vlagu i povećanu učestalost respiratornih infekcija, što mnogima uzrokuje kašalj. Iako je kašalj često neugodan, ako nije praćen drugim simptomima i ne narušava kvalitetu života, obično ne zahtjeva liječničku pomoć. No, svakako je dobro posegnuti za metodama koji će ublažiti ovaj simptom.

Zašto se kašalj češće javlja zimi?

Hladan zrak iritira dišne puteve, dok suhi zrak u grijanim prostorijama isušuje sluznicu, što može izazvati kašalj. Uz to, sezonske virusne infekcije poput prehlade, gripe i respiratornog sincicijskog virusa (RSV) česte su zimi i mogu biti uzrok ove pojave. Alergije na grinje i plijesan također se pogoršavaju tijekom zime, a astmatičari mogu osjetiti pogoršanje simptoma zbog hladnog zraka.

Vrste kašlja i što znače:

Kašalj se razlikuje po količini služi. Pa tako može biti suh, često praćen virusnim infekcijama ili alergijama. Produktivni, odnosno mokri kašalj stvara sluz i obično je znak infekcije donjih dišnih puteva. Naime, u plućima se nakuplja povećana količini sluzi koje treba izbaciti.

Kako ublažiti kašalj kod kuće?

Ovlaživanje zraka pomoću ovlaživača može smanjiti suhoću zraka. Također, preporuča se obilna hidracija. Bez obzira na to radi li se o suhom ili mokrom kašlju, unos tekućine se uvijek preporuča. Topli napitci poput čaja s medom smiruju grlo i pomažu razrjeđivanju sluzi. To će pomoći pri lakšem izbacivanju. Kod suhog kašlja pomoći će čajevi od eukaliptusa i islandskog lišaja.  Može se piti i čaj od kadulje, ali u manjim količinama. Kod mokrog kašlja, među najdjelotvornijima je čaj od đumbira. Prirodna ljutina đumbira pomoći će kod iskašljavanja.

  • VAŽNO: Izbjegavajte pušenje, ako se mučite s kašljem.

Prehrana

Tople juhe uvijek su dobar izbor, i kad vas ne muči kašljanje. Stoga, neka se u vaše zimskom jelovniku nađe pileća ili povrtna juha. U zimskim mjesecima svakako valja poraditi na jačanju imuniteta. U smirivanju kašlja od pomoći mogu biti namirnice poput limuna, oraščića, luka, mrkve, grejpa. Spomenute namirnice bogate su antioksidansima i djeluju protuupalno.

Kada potražiti liječničku pomoć?

Ako kašalj traje dulje od tri tjedna ili ako se uz kašalj, pojavi visoka temperatura, otežano disanje, bol u prsima ili ako primijetite tragove krvi u iskašljaju, obavezno se javite liječniku.

Zimski kašalj može biti neugodan, ali uz odgovarajuću njegu, hidrataciju i odmor, simptomi se obično povlače.

PITAJTE NAŠE STRUČNJAKE

Imate pitanje?

U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!

Pitajte naše stručnjake
Virtualna ordinacija

Suradne ustanove

Copyright © Dedal Komunikacije d.o.o. Sva prava pridržana.