Liječenje migrene: Od preventivne terapije do akupunkture

virtualna 14.10.2024

Migrena je složena i često iscrpljujuća neurološka bolest koja utječe na milijune ljudi širom svijeta. Karakterizirana je intenzivnim glavoboljama, koje mogu biti praćene nizom simptoma poput mučnine, povraćanja i preosjetljivosti na svjetlost i zvuk, što narušava kvalitetu života oboljelih. Iako uzroci migrene nisu u potpunosti razjašnjeni, istraživanja su dovela do razvoja niza strategija liječenja. U serijalu podcasta o migreni, pod vodstvom moderatorice Anje Antolović, dr. med., spec. obiteljske medicine, liječenje migrene tema je o kojoj raspravljaju prof. dr. sc. Darija Mahović Lakušić, dr. med., spec. neurologije i subspec. cerebrovaskularnih bolesti, te dr. sc. Maja Miljanović, klinička psihologinja.

Više informacija o liječenju saznajte u epizodi na linku:

Liječenje migrene: Dostupne terapije

Farmakološko liječenje migrene dijelimo na akutno i preventivno. Kod akutnog liječenja cilj je ublažiti simptome migrene kada se pojave, a kod preventivne terapije cilj je smanjiti pojavnost migrene, odnosno broj napadaja.

  • Akutno liječenje migrene

Kada govorimo o akutnom liječenju za ublažavanje napada migrene, obično se koriste lijekovi kao što su nesteroidni protuupalni lijekovi i triptani. Triptani su često preporučeni kod srednje teških do jakih glavobolja, no korisno ih je uzeti i kod blažih simptoma, idealno čim se migrena pojavi.

  • Preventivno liječenje migrene

Za prevenciju migrena koriste se različiti lijekovi kako bi se smanjila učestalost i intenzitet napadaja kod osoba kod kojih akutna terapija ne pomaže dovoljno. U preventivi se koriste antidepresivi, beta-blokatori, blokatori kalcijevih kanala i antiepileptici. U posljednje vrijeme razvijeni su i novi lijekovi koji ciljaju specifične biološke puteve povezane s migrenom. To su takozvani CGRP antagonisti, terapija u obliku mjesečnih injekcija, ali i tableta. Kod preventivne terapije, cilj je smanjiti učestalost migrena za barem 50 %.

Pored propisane terapije, pri pojavi migrene savjetuje se leći u tamnu i tihu prostoriju, staviti hladan oblog na čelo ili zatiljak te pokušati odmoriti.

Nefarmakološke metode liječenja

Postoji niz nefarmakoloških metoda koje mogu biti korisne u ublažavanju migrene, ali i kao dopuna terapiji lijekovima.

  • Akupunktura

U Hrvatskoj se akupunktura kao metoda liječenja raznih vrsta kronične boli, uključujući migrenu, koristi gotovo 20 godina. Naime, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje omogućuje javnim zdravstvenim ustanovama fakturiranje akupunkture, a dio bolničkih centara ima i organizirane ambulante za bol u kojima rade specijalisti za liječenje boli i primjenu akupunkture. Tako je hrvatsko zdravstvo uspješno omogućilo osobama akupunkturno liječenje na uputnicu.

  • Kognitivno bihevioralna terapija (KBT)

Ova metoda pomaže osobama da prepoznaju i promijene negativne obrasce mišljenja i ponašanja koji mogu potaknuti migrene.

  • Tehnike opuštanja

Tehnike opuštanja, uključujući progresivnu mišićnu relaksaciju i vođene vizualizacije, mogu pomoći u smanjenju stresa i napetosti. Ove tehnike podučavaju osobu kako da opusti tijelo i um, što može smanjiti bol.

  • Tehnike disanja

Duboko disanje može biti korisno za smanjenje stresa, što može utjecati na učestalost migrena.

  • Biofeedback

Ova tehnika pomaže osobama da postanu svjesne tjelesnih funkcija, kao što su otkucaji srca i napetost mišića. Korištenjem senzora i vizualizacija, osobe mogu naučiti kako kontrolirati fiziološke odgovore na stres i bol.

Savjet za pravilno duboko disanje:

  • Pronađite mirno mjesto: Sjednite ili lezite u udoban položaj.
  • Usmjerite pažnju: Zatvorite oči i usmjerite pažnju na disanje.
  • Duboko udahnite: Udahnite polako kroz nos brojeći do 4, šireći trbuh, a ne prsa.
  • Zadržite dah: Zadržite dah na 4 sekunde.
  • Polako izdahnite: Izdahnite kroz usta brojeći do 6, pustite da se trbuh vrati u početni položaj.
  • Ponovite: Ove korake ponavljajte nekoliko minuta.

Važnost životnih navika

Ako bolujete od migrene, nastojte jesti uravnoteženo i raznoliko. Preporuča se konzumirati namirnice bogate magnezijem (poput sjemenki bundeve, orašastih plodova i zelenog povrća), ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama, cjelovite žitarice, voće i povrće, probiotike iz jogurta i slično. Isto tako, redovita tjelesna aktivnost pozitivno djeluje na cjelokupno zdravlje. Preporuka je 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno. Pri tome, ne treba zaboraviti na važnost redovitog spavanja. Održavajte dosljedan raspored između sedam do devet sati sna.

Banner 700x100

PITAJTE NAŠE STRUČNJAKE

Imate pitanje?

U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!

Pitajte naše stručnjake
Virtualna ordinacija

Suradne ustanove

Copyright © Dedal Komunikacije d.o.o. Sva prava pridržana.