Hrvatski dan moždanog udara obilježava se 21. lipnja, a povodom toga donosimo važne informacije o poremećaju. Naime, moždani udar je iznenadni poremećaj cirkulacije krvi u mozgu što dovodi do nedovoljne opskrbe kisikom i hranjivimm tvarima zahvaćenih dijelova mozga.
Moždani udar
U Hrvatskoj je prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo moždani udar kao i u Europi na drugom mjestu prema smrtnosti sa 6.147 umrlih 2017. godine odnosno 11,5 % svih umrlih. Od toga je umrlih muškaraca 2.561 (9,9 % svih umrlih muškaraca) a umrlih žena 3.586 (13 % svih umrlih žena). Godišnje se u Hrvatskoj zbog moždanog udara liječi od 12.000 do 13.000 osoba. Zbog ovih podataka ne čudi da smo dobili toliko pitanja o moždanom udaru.
Simptomi moždanog udara
Simptomi ovise o točnom mjestu na kojem se udar dogodio i području koje je zahvaćeno. Najčešće se prepoznaje po:
Slabosti ili utrnutosti jedne strane tijela
Smetnjama ravnoteže
Poremećaju govora
Poremećaju vida
Ono što može biti pomoć prilikom moždanog udara je brza reakcija, stoga je i skovan akronim FAST (eng. brzo). Svako slovo akronima podsjeća na glavne simptome:
F – face (eng. lice): moždani udar može se prepoznati po asimetriji i gubitku mišićnog tonusa dijela lica, kolokvijalno se kaže da dio lica “padne”
A – arm (eng. ruka): nerijetko se osjeti djelomična gubitak funkcije, slabost ili potpuna oduzetost jedne ruke
S – speech (eng. govor): govor postaje otežan i nerazgovjetan
T – time (eng. vrijeme): važna je brza reakcija i poziv hitnim službama
Savjet neurologa
Ovo stanje može se javiti u mlađoj ili starijoj dobi, moće biti slabijeg ili jačeg intenziteta. Dok jači moždani udari mogu biti kobni, nakon slabijih je moguće nastaviti normalno život nakon rehabilitacije. Ipak, bit će potrebno promijeniti neke navike kako bi zdravlje i kvaliteta života bili zadovoljavajući.
Docent Budinčević odgovara na njih i daje korisne savjete:
Kako mogu prepoznati moždani udar?
Zašto dođe do udara?
Što mogu učiniti da se on ne ponovi?
Otac mi je imao moždani udar, hoću li ga imati i ja?
Je li moguće da sam ga prehodala ?
Zašto je toliko važna brza reakcija kod moždanog udara?
Postoje li ”nagovještaji” moždanog udara?
Kako mogu saznati jesam li u riziku od moždanog udara?
Kako se on liječi?
Koliko dugo traje oporavak od moždanog udara?
Majka ga je imala i od tada je stalno lošeg raspoloženja, je li to uobičajeno, je li riječ o depresiji?
Imao sam moždani udar, hoće li mi oduzeti vozačku?
Majka mi je imala moždani udar, ako se ponovi, kako joj mogu pomoći?
Oporavak
Ako se radi o blažem moždanom udaru, preporučuje se fizikalna rehabilitacija. Dodatno, koristi i neuropsihologijska rehabilitacija, kako bi se očuvale i/ili unaprijedile kognitivne i emocionalne sposobnosti pojedinca.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.