Nemam štitnjaču, jesam li u većem riziku od zaraze koronavirusom?
virtualna20.06.2020
Štitnjača
Mala leptirasta žlijezda u donjoj trećini vrata luči dva hormona, tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Šitnjača, kao glavna energetska žlijezda u organizmu, sa svoja dva hormona sudjeluje u velikom broju normalnih tjelesnih procesa.
Kod bolesti štitnjače koja nije moguće regulirati konzervativnom terapijom (hormonska supstitucija ili supresija) te kod strukturalnih promjena na štitnjači (vrući čvorovi, tumori), pacijent se upućuje na operaciju štitnjače.
Kirurgija štitnjače
Štitnjača se sastoji od dva režnja. Ako je samo jedan režanj problematičan, bolesnik se upućuje samo na uklanjanje tog režnja (lobektomija). No, ako postoji sumnja na zloćudan tumor ili cijelo tkivo štitnjače nezdravo, žlijezda se uklanja u cijelosti.
Zanimalo vas je..
Nemam štitnjaču, jesam li u većem riziku od zaraze koronavirusom? Ovo i niz drugi pitanja postavljali ste protekle mjesece za naše endokrinologe.
U ovom videu endokrinolog dr. sc. Ivan Kruljac odgovara na neka od njih:
Doktorica mi je povećala dozu hormona štitnjače, je li to ispravan smjer za mene?
Muško sam, imam 19 godina i na dodir osjetim da mi je desna dojka povećana, što da učinim?
Nemam štitnjaču, jesam li u većem riziku od zaraze koronavirusom?
Imam hipotireozu i hipertenziju, smijem li ići na posao?
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.