Okidači migrene: Može li to biti stres ili određena hrana?

virtualna 14.10.2024

Migrena je kompleksan neurološki poremećaj praćen jakom boli u predjelu jedne strane glave, uz niz drugih simptoma. Obično traje od nekoliko sati do nekoliko dana, a kako bi se smanjila učestalost, od iznimne je važnosti javiti se liječniku. Cilj je, naravno, omogućiti oboljeloj osobi adekvatnu terapiju kako bi se smanjio utjecaj migrene na kvalitetu života. Pitanje koje si postavlja većina osoba koje pate od migrene je: koji su mogući okidači migrene?

U serijalu podcasta o migreni, pod vodstvom moderatorice Anje Antolović, dr. med., spec. obiteljske medicine, o okidačima migrene govorit će profesorica Darija Mahović Lakušić, dr. med., spec. neurologije, subspec. cerebrovaskularnih bolesti, te doktorica znanosti Maja Miljanović, klinička psihologinja.

Epizodu o okidačima migrene možete pogledati na linku:

Zašto nastaje migrena?

Točan uzrok migrene nije u potpunosti poznat, ali se vjeruje da promjene u kemijskom sastavu i živčanim stanicama mozga mogu igrati ulogu u razvoju migrene. Isto tako, treba uzeti u obzir sljedeće čimbenike:

  •  Genetika: Ako u obitelji netko pati od migrene, to može povećati rizik.
  • Dob: Migrena se obično razvija u kasnoj adolescenciji i najčešće pogađa osobe u dobi od 25 do 55 godina.
  • Spol: Tri puta je veća vjerojatnost da će se migrena pojaviti kod žena.

Koji su svi okidači migrene?

Migrena može nastati kao posljedica određenih životnih navika, najčešće stresa, prehrane, okolišnih čimbenika i slično. Okidači su brojni, zbog čega je korisno pratiti što je prethodilo migreni. Ovo su neki od najčešćih okidača:

  • Stres: Tijelo reagira na stres oslobađanjem hormona koji mogu potaknuti bol. Stres je učestali okidač u gotovo 80 % napadaja.
  • Hrana i piće: Određene namirnice, poput čokolade, alkohola, kave, sireva, ali i prehrambenih aditiva kao što je glutamat, mogu djelovati kao okidači. Svaka osoba može imati svoje specifične okidače.

Što je glutamat? U prehrambenoj industriji, glutamat se često koristi kao pojačivač okusa, posebno u obliku natrijevog glutamata (MSG), koji se dodaje raznim jelima kako bi poboljšao njihov okus.

  • Hormonalne promjene: Zbog promjena u razini hormona, migrene se mogu javiti tijekom ili prije menstruacije ili menopauze. Otprilike 60% žena koje pate od migrena prijavljuju da se njihovi napadi pogoršavaju ili postaju učestaliji u tom razdoblju.
  • Spavanje: Nepravilan san, bilo da se radi o previše ili premalo sna, može potaknuti migrenu. Redovit ritam spavanja može pomoći u smanjenju učestalosti napada.
  •  Okolišni čimbenici: Jaka svjetlost, jaki mirisi, bučne sredine ili promjene u vremenskim uvjetima (npr. visoka vlaga ili nagle promjene temperature) mogu izazvati migrenu.
  • Dehidracija: Nedovoljan unos tekućine može dovesti do dehidracije, što može izazvati glavobolju i migrenu.

Stres – najčešći okidač

Posebnu pažnju treba posvetiti stresu, s obzirom na to da je to najčešći okidač za migrenu. Treba napomenuti da se glavobolje pojačavaju kod češćih razočaranja, frustracija i nezadovoljstva životom, što povećava pesimizam, a time i učestalost migrene. Zato je, pored adekvatne terapije za migrenu, nužno unijeti određene promjene u životne navike. Kontrola stresa može pomoći u smanjenju učestalosti napadaja migrene. Kao korisne metode pokazale su se:

  • Vježbe opuštanja: Tehnike koje pomažu da se tijelo i um opuste, poput meditacije, dubokog disanja, istezanja i slično.
  •  Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT): Ovo je oblik terapije koji pomaže osobama da prepoznaju negativne misli i obrasce ponašanja koji doprinose stresu.
  • Biofeedback: Ova metoda koristi tehnologiju kako bi pokazala kako tijelo reagira na stres.

Okidači migrene tijekom vikenda?

Ono što bi za radnu populaciju trebalo biti razdoblje opuštanja i uživanja u hobijima, za dio “migrenaša” je nažalost vrijeme kada se javlja migrena. Tijekom radnog tjedna, većina nas ima ustaljen raspored. Kada dođe vikend, taj raspored se može promijeniti. Na primjer, neki ljudi spavaju duže ili mijenjaju vrijeme obroka. Ove nagle promjene u ritmu tijela mogu potaknuti migrenu. Također, opuštanje nakon stresnog razdoblja tijekom posla može biti okidač za “vikend migrenu”. Kod nekih se migrena vikendom javlja kao posljedica unosa alkohola ili promjena u prehrambenim navikama.

VAŽNO: Ako vaši simptomi glavobolje nalikuju migreni, potražite liječničku pomoć. Odabir specifične terapije može uvelike smanjiti broj migrenskih napadaja i, što je najbitnije, vratiti kvalitetu života na zadovoljavajuću razinu!

Banner 700x100

PITAJTE NAŠE STRUČNJAKE

Imate pitanje?

U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!

Pitajte naše stručnjake
Virtualna ordinacija

Suradne ustanove

Copyright © Dedal Komunikacije d.o.o. Sva prava pridržana.