Pothranjenost je stanje kada tijelo ne dobiva dovoljno važnih hranjivih tvari kako bi održavalo normalne funkcije i razvoj. Zamislite to poput nedostatka temeljnih resursa u gradu , poput hrane, vode i drugih ključnih potrepština.
Božidar Vujičić, dr. med., spec. interne medicine, subspec. nefrologije gostuje u ordinaciji upravno na pothranjenosti. Saznali smo da je pothranjenost reverzibilna promjena koja se da ispraviti adekvatnom nutritivnom potporom. Ističe kako je svaki kronični bolesnik u riziku od proteinsko-energetske pothranjenosti. Pothranjenost je dugoročan nedostatak unosa energija i/ili prehrambenih tvari koji posljedično rezultira promjenom u tjelesnom sastavu koja može dovesti do lošijeg kliničkog ishoda.
Pothranjenost kod pretilih osoba
Osim očito pothranjenih osoba i pretile osobe mogu istovremeno biti pothranjene. No, takva pothranjenost odnosi se na nedostatak vitalno važnih hranjivih tvari. Namirnice se sastoje od mnoštva hranjivih tvari koje možemo konzumirati i koje su nam potrebne kako bi organizam uravnoteženo funkcionirao. Hranimo li se isključivo jednom skupinom namirnica, kroz neko vrijeme dovesti ćemo organizam do deficita nekih hranjivih tvari koje nisu prisutne u takvoj nisko raznolikoj prehrani. Dakle, ako osoba konzumira isključivo pržene krumpiriće i peciva iz pekare u prekomjernoj količini i na taj način unosi više energije nego što joj je potrebno, biti će pretila. Istovremeno, nedostajat će joj bjelančevina koje izgrađuju mišiće pa će tako doći do gubitka mišićne mase, a porasta masne mase. Također, bit će u deficitu vitamina i minerala koji imaju različite fiziološke funkcije u tijelu.
Kod kroničnih bubrežnih bolesnika proteinsko energetska pothranjenost, vrlo je učestala zbog nakupljanja uremijskih toksina koji svojim utjecajem na mozak smanjuju apetit. Zbog toga, uz smanjenu apsorpciju hranjivih tvari, smanjen je i unos, što sve zajedno rezultira nedostatkom hranjivih tvari u organizmu. Također, hemodijalizom smanjuje se koncentracija aminokiselina u krvi zbog čega tijelo poseže za aminokiselina pohranjenim u mišićima.
Kako bi se prevenirao razvitak energetsko-proteinske pothranjenosti, u ovakvim slučajevima, liječnici posežu za enteralnim napitcima. Nutritivna potpora za kronične bolesnike postaje sve aktualnija tema u medicini. Važno je da bolesnici sami postanu svjesni koristi uravnoteženog unosa hranjivih tvari.
U video ordinaciji pronađite detaljnije odgovore na pitanja:
Što je to proteinsko-energetsku pothranjenost?
Kako se ona dijagnosticira?
Kada posumnjati na proteinsko-energetsku pothranjenost?
Kako izgleda osoba sa sindromom proteinsko-energetske pothranjenosti?
Zašto je ona bitna kod kronične bubrežne bolesti?
Koja je uloga enteralne prehrane kod proteinsko-energetske pothranjenosti?
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.