Šećerna bolest tip 1 i tip 2 – sličnosti i razlike
virtualna27.07.2020
Šećerna bolest
Šećerna bolest ili dijabetes česta je kronična bolest. No, velik broj ljudi, pa čak i samih bolesnika, nije siguran u razliku između tipova dijabetesa. Zato u nastavku otkrivamo što imaju zajedničko šećerna bolest tip 1 i tip 2, kao i koje su razlike.
Sličnosti: Šećerna bolest tip 1 i tip 2
Oba stanja nastaju zbog problema s gušteračom. Gušterača je žlijezda u trbušnoj šupljini, koja sudjeluje u probavi hrane lučenjem svojih enzima za razgradnju masti, šećera i bjelančevina. Osim toga, izlučuje i hormon inzulin, po čemu je vjerojatno najpoznatija. Inzulin omogućava korištenje šećera kao izvor energije, odnosno omogućuje ulazak glukoze u stanice organizma. Kada se dogodi poremećaj u stvaranju inzulina, odnosno korištenju šećera – govorimo o šećernoj bolesti ili dijabetesu.
Razlike: tip 1 i tip 2
Dok se kod šećerne bolesti tip 1 simptomi manifestiraju dosta naglo i neočekivano, češće u mlađoj životnoj dobi. S druge strane, tip 2 pacijenti češće obolijevaju u srednjim godinama. Kod njih bolest češće nastaje kao posljedica nezdravog životnog stila.
Oba tipa šećerne bolesti zahtjevaju prikladno liječenje. Ono se bazira ne samo na tipu bolesti, nego i s obzirom na životni stil svakog bolesnika.
Endokrinolog pojašnjava razliku
Razliku i sličnosti između dva tipa šećerne bolesti pojašnjava dr.sc. Tomislav Božek, specijalist endokrinologije s dijabetologijom. Istaknuo je kako neliječena ili loše kontrolirana šećerna bolest može dovesti do ozbiljnih komplikacija, pa i dijabetičkog stopala, stanja koje se često zahtjeva amputaciju.
Dodatno, dr.sc. Tomislav Božek istaknuo kako je sve više djece i mladih pretilo i neaktivno, zbog čega se sve češće šećerna bolest tipa 2 otkriva u ranoj životnoj dobi. Upozorio je i na važnost tjelovježbe i pravilne prehrane u liječenju oba tipa šećerne bolesti.
Novo Nordisk Hrvatska d.o.o. sudjeluje isključivo kao jedan od sponzora projekta „Virtualne ordinacije“, te nema nikakvog utjecaja na formu i sadržaj iznesenih predavanja na ovoj platformi. Svi stavovi izneseni na predavanjima osobni su i stručni stavovi liječnika.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.