Nakon blagdanske euforije, dolazi zatišje. Da siječanj brojnima zaista teško pada, svjedoči podatak da 20 posto ljudi tijekom navedenog mjeseca doživi neki oblik neraspoloženja ili letargije. Uglavnom to nazivamo – siječanjsko neraspoloženje. Kao najdepresivniji dan u godini slovi treći ponedjeljak u siječnju, no što to uopće znači? Depresija je ozbiljna bolest koja zahtijeva punu liječničku podršku i adekvatnu terapiju. Zbog toga valja naglasiti da nije svako neraspoloženje depresija te da postoje određeni kriteriji za to.
Siječanjsko neraspoloženje
Nakon razdoblja intenzivnih društvenih aktivnosti, u siječnju se javlja nagli pad što nekima može biti velika promjena. Kada se tomu još pridodaju i financijski troškovi, siječanj postaje još „tmurniji“. Zbog toga se kod pojedinica javlja negativno raspoloženje, umor, sjetnost i osjećaj praznine.
Kako podići raspoloženje nakon blagdana?
Uz par jednostavnih savjeta, siječanj ne mora biti bauk:
Postavljanje nerealnih ciljeva povodom novogodišnjih odluka jedan je od razloga zašto tijekom siječnja zavlada loše raspoloženje. Neostvarivi ciljevi negativno utječu na samopouzdanje i stvaraju sumnju u vlastite sposobnosti. Bez obzira na to želite li napredovati na poslu, naučiti nešto novo, hraniti se zdravije, ciljevi trebaju biti realni!
Druženje s najmilijima nije rezervirano isključivo samo za razdoblje blagdana. Umjesto da siječanj provodite zavučeni pod dekicom, pogledajte film s dragom osobom, prošećite ili se okušajte u društvenim igrama.
-
Nemojte ići na rigorozne dijete
Nakon uživanja u božićnim slasticama, priuštite si namirnice koje će podići vašu energiju i raspoloženje. Orašasto voće, plava masna riba (inćuni, palamida, losos, srdele i tuna), cjelovite žitarice, tamna čokolada, samo su neke od ukusnih namirnica koje su odličan izvor serotonina.
Fizička aktivnost treba biti nešto što će vam podići raspoloženje, razbistriti misli i opustiti vas. Uključivanje režima vježbanja u svakodnevicu, jedna je od najpopularnijih novogodišnjih odluka. No, tu odluku ostvari samo 8 posto ljudi. Stoga, pronađite neku aktivnost koja vas veseli, umjesto da se upisujete na preteške fitness programe.
Kako biste se opskrbili vitaminom D koji nam je prijekopotreban, iskoristite svaki sunčani dan za šetnju ili druženje na otvorenom.
Za kraj, siječanjsko neraspoloženje je relativno često, ali je i prolazno. Ako osjetiš da se tvoje raspoloženje ne poboljšava ili se čak pogoršava, potraži pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje.