Koji su simptomi?
Početni simptomi su prolazni trnci u prstima tijekom noći ili ujutro, kasnije i cijeli dan. S vremenom se osoba žali na oticanje prstiju, smanjenje pokretljivosti i poremećaj osjetljivosti. Sindrom karpalnog tunela može se javiti na obje šake, a simptomi su obično izraženiji na dominantnoj ruci.
Koga pogađa?
Javlja se u odrasloj dobi, češće kod žena. Pojavi doprinose poslovi koji zahtijevaju ponavljane fleksije šale, ali je većinom je idiopatska. Rizični čimbenici su artritis zapešća, dijabetes, edem karpalnog tunela u trudnoći i slično.
Kako ga dijagnosticirati?
U nekim slučajevima nije lako utvrditi da se radi o sindromu karpalnog kanala. Jedan od načina za dijagnozu je Tinelov znak, a ponekad se provodi i ispitivanje provodljivosti medijanusa.
Kako se liječi?
Liječenju se pristupa ovisno o duljini trajanja simptoma, kao i intenzitetu pritiska na živac. Kod konzervativnog pristupa ručni zglob se imobilizira ortozom u neutralnom položaju tako da prsti ostaju slobodni. Ortoza se u početku nosi stalno tijekom dva do tri tjedna, a zatim, samo po noći. Od lijekova se primjenjuju analgetici i protuupalni lijekovi. Mogu se primijeniti i različite vrste fizikalne terapije kako bi se smanjio pritisak na živac (terapijski ultrazvuk, terapijski laser i sl.). U slučaju da konzervativno liječenje ne pomaže, primjenjuje se operativni zahvat. Riječ je o jednostavnoj operaciji koja najčešće rezultira dobrim oporavkom živca.