
Spavanje je osnovna ljudska potreba, poput hrane i vode. No, koliko nam je sna zapravo potrebno? Odgovor nije isti za sve jer se potrebe za snom mijenjaju tijekom života i ovise o raznim faktorima, poput dobi, zdravlja i stila života. Dobar san ne smije biti luksuz, no zabrinjava podatak da oko trećine populacije nedovoljno spava.
San nije pasivno stanje, već se sastoji od tri faze i dva tipa sna. Tipovi sna uključuju REM san, koji karakteriziraju brzi pokreti očiju, i non-REM san. Mozak tijekom noći prolazi kroz non-REM i REM faze sna otprilike četiri do šest puta.
Faza 1 predstavlja najlakši stadij sna i odvija se tijekom prijelaza iz budnosti u san.
Faza 2 započinje otprilike 25 minuta nakon uspavljivanja. Tijekom ove faze dolazi do smanjenja srčane frekvencije, krvnog tlaka i disanja. Tjelesna temperatura se snižava, a pokreti očiju prestaju.
Faza 3 je najdublji stadij sna. U ovoj fazi mozak proizvodi spore delta valove, mišići su potpuno opušteni, a srčana frekvencija i disanje dosežu najnižu razinu.
REM faza pojavljuje se otprilike 90 minuta nakon uspavljivanja. Obilježavaju je brzi pokreti očiju, povećanje srčane frekvencije i krvnog tlaka, te plitko i nepravilno disanje. Aktivnost mozga u ovoj fazi podsjeća na stanje budnosti.
Količina sna ovisi o nizu čimbenika poput dobi, načinu života, zdravlju i genetici. Ako gledamo samo dob, preporuka je sljedeća:
Iako su ovo opće smjernice, važno je razumjeti da postoje individualne razlike.
Tijekom sna tijelo se obnavlja, a mozak obrađuje informacije prikupljene tijekom dana. Kvalitetan san poboljšava pamćenje, koncentraciju i raspoloženje. Također, pomaže u jačanju imunološkog sustava, reguliranju hormona i smanjenju rizika od kroničnih bolesti poput dijabetesa, srčano-žilnih bolesti i pretilosti. No i prekomjerno spavanje može imati negativne posljedice, zbog čega je važno naći ravnotežu.
Kvalitetu sna mogu narušiti razni faktori. Očekivano, među istaknutijima je stres. Ako ste mislili da „skrolanje“ prije spavanja nema utjecaj, prevarili ste se. Plavo svjetlo koje emitiraju mobiteli, tableti i televizori može poremetiti lučenje melatonina, hormona sna. Zbog toga, nastojte utonuti u san bez mobitela u rukama. Kofein i alkohol, također su neprijatelji kvalitetnog spavanja. Isto tako, utjecaj imaju i životne navike. Rad u smjenama ili nepravilno vrijeme odlaska na spavanje mogu poremetiti unutarnji sat. Ako možete, nastojte imati dosljedno vrijeme spavanja i buđenja.
VAŽNO: Apneja za vrijeme spavanja, depresija i kronična bol mogu ozbiljno utjecati na san. U tom slučaju, obavezno se javite liječniku.
Neki ljudi prirodno trebaju više sna, dok drugi mogu funkcionirati s manje. Genetika igra ulogu u tome kako brzo ulazimo u duboki san i koliko nam je sna potrebno za oporavak. Također, stil života, poput razine fizičke aktivnosti i prehrane, može utjecati na individualne potrebe za snom.
Ako imate problema s nedostatkom sna ili nekvalitetnim spavanjem, evo nekoliko praktičnih savjeta:
Zapamtite, kvalitetan san je nužnost koja može poboljšati vaše zdravlje i kvalitetu života. Naš dr. Nikola uhvatio se u koštac s nesanicom, pogledajte!
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake