Cijepljenje je ključni alat u sprječavanju širenja zaraznih bolesti te se smatra jednim od najvažnijih postignuća suvremene medicine. S ciljem podizanja svijesti o navedenome, posljednji tjedan u travnju obilježava se Svjetski tjedan cijepljenja.
Od čega se sastoje cjepiva?
Obično sadrže jedan ili više antigena, a za stabilnost i učinkovitost zaduženi su sljedeći sastojci:
Stabilizatori: služe za održavanje stabilnosti sastojaka cjepiva;
Adjuvansi: poboljšavaju imunosni odgovor na cjepivo i čine ga snažnijim, bržim i održivijim tijekom vremena – jedan od primjera je aluminij;
Pomoćne tvari: to su neaktivni sastojci, kao što su voda ili natrijev klorid (sol), kao i konzervansi ili stabilizatori kojima se postiže da cjepivo tijekom skladištenja ostane nepromijenjeno i aktivno.
U nekim lijekovima mogu biti prisutne i druge tvari u tragovima koje se koriste u proizvodnom postupku. To je primjerice ovalbumin (protein koji se nalazi u jajima) ili neomicin (antibiotik). Ako postoji mogućnost da te tvari izazovu reakciju u osjetljivih ili alergičnih pojedinaca, njihova se prisutnost navodi u informacijama koje se daju zdravstvenim radnicima i pacijentima. Za sigurnost svih tih sastojaka brinu rigorozna regulatorna tijela i protokoli.
Vrste cjepiva
Proteinska cjepiva
Cjepiva koja se baziraju na proteinima sadrže fragmente virusa ili bakterija koji nisu štetni, već potiču imunološki sustav da prepozna stvarnu prijetnju i aktivira se u borbi protiv nje. Već dugi niz godina primjenjuju se cjepiva poput onih protiv gripe, tetanusa i hripavca koja se temelje na ovom principu.
Laboratorijski proizvedeni proteini u ovim cjepivima samo potiču imunološki odgovor, ali ne uzrokuju infekciju ili bolest. Često se koriste i adjuvansi, tvari koje pojačavaju imunološki odgovor na cjepivo i poboljšavaju njegovu učinkovitost.
Cjepiva na osnovi virusnog vektora i mRNK cjepiva
Cjepiva na osnovi mRNA i virusnih vektora sadrže genetske upute za ljudske stanice kako da proizvedu specifični antigen. Te upute se dostavljaju na dva načina: putem molekula poznatih kao messenger RNA (mRNA) ili putem bezopasnog virusa koji nosi genetske informacije.
Kada se osoba cijepi jednom od ovih vrsta cjepiva, njezine stanice interpretiraju te genetske upute i proizvode antigenski protein. Taj protein identificira imunološki sustav kao strano tijelo, potičući aktivaciju imunoloških stanica i proizvodnju protutijela.
Zašto je važno cijepljenje?
Svi smo se barem jednom upitali zašto je važno cijepljenje. Povodom Svjetskog tjedna cijepljenja, naš dr. Nikola donosi nekoliko važnih činjenica o cijepljenju.
Temeljita ispitivanja prethode stavljanju na tržište
Cjepiva se temelje na znanstvenim istraživanjima i rigoroznim sigurnosnim standardima. Sva cjepiva prolaze kroz temeljita ispitivanja i odobravaju ih relevantne zdravstvene agencije prije nego što se stave na tržište. Moderna cjepiva su sigurna i učinkovita, te pružaju zaštitu od ozbiljnih bolesti.
Postizanje „imuniteta stada“
Jedna od najvažnijih svrha cijepljenja je postizanje „imuniteta stada“. To znači da što veći broj ljudi u populaciji bude cijepljen, to je manja vjerojatnost širenja zaraznih bolesti.
Posebno važno za djecu
Redovito cijepljenje djece osigurava da su zaštićeni od ozbiljnih bolesti poput ospica, rubele, zaušnjaka, difterije, tetanusa, pertusisa i hepatitisa B. Cijepljenje štiti ne samo dijete koje je cijepljeno, već i ostalu djecu u školi i vrtiću te zajednicu u cjelini.
Zaštita osjetljivih skupina
Zarazne bolesti mogu povećati rizik od komplikacija, hospitalizacije i smrtnosti kod rizičnih skupina. Cijepljenje pruža dodatnu zaštitu tim ranjivim skupinama, čime se smanjuje njihov rizik od infekcija i poboljšava njihovo zdravlje i dobrobit.
Društvena odgovornost
Cijepljenjem ne štitimo samo sebi, već i druge oko nas. To je posebno važno u slučaju zaraznih bolesti s visokom stopom širenja, gdje cijepljenje igra ključnu ulogu u suzbijanju pandemije i postizanju kolektivnog imuniteta.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.